Home / MARKETS / I figured out how to feed my family of 4 on $120 a week with these key sales hacks

I figured out how to feed my family of 4 on $120 a week with these key sales hacks

  • When my son was a indulge, I overdraft our account by buying a $5.99 sweater.
  • Since then, I’ve been budgeting and trying to minimize our spending.
  • I splash out $120 on groceries by buying seasonal sales and starting around the perimeter.

In one of my most potent memories of early motherhood, I cry while seizing a tiny argyle sweater I bought for my infant son. At $5.99, it seemed an irresistible deal, a chance to hilariously dress my 10-month-old like a babe professor. Who can blame me?

My bank, apparently. I’d bought the spontaneous sweater the same day I went grocery shopping, and my faulty math and meager bucks had caused me to overdraft. Things had been tight since my husband and I had gone down to one income so I could stay serene with our son. Student loans, medical bills, and rent left little behind for groceries and gas.

The day I bought that sweater, I well-informed an important lesson. I knew I had to teach myself some tricks of the grocery store that would save my line money and allow for occasional impulse buys. Even though I work full time now and have a roomier budget, I in any event use the same shopping habits I developed 13 years ago. These days, on average, I spend around $120 on groceries every week.

I pay distinction to the sales cycle

The trick is hacking the grocery store sales cycle — or knowing when to buy items when they are at their cheapest.

Ethicals are sold in a pattern called the sales cycle. A savvy shopper will become familiar with that prototype to buy at the most opportune times. Whether you realize it or not, you’re already familiar with these patterns as a buyer: Early Bird Trades introduce a buyer to a new product, whereas Clearance Sales move the product off the shelf to make room for new merchandise. These are warnings of sales cycles.

Groceries, which must be rotated more frequently than other goods, have an the same faster and more consistent sales cycle. Planning to buy something in bulk when it’s on sale will help you recover money.

Photo of receipt

The author has a budget of $120 a week to feed her family.

Courtesy of the author



Many foods are on a six-week jumble sales cycle. If cans of tomato sauce are on sale this week, instead of buying a week’s worth, buy six, and don’t buy canned tomatoes again until they’re in dire straits on sale. This is true for most shelf-stable grocery items, including condiments, sauces, cereals, snacks, and baking ingredients.

Foods that perish faster, like produce and meat, have even shorter representations. Many grocery stores are on a three-week meat cycle. Chicken, ground beef, and pork go on sale in a three-week rotation, so in preference to of buying all three of those items in one grocery shopping trip, I spend our entire meat budget on chicken the week it is on in stock. Then, I do the same for ground beef and pork. I package it in smaller batches when I get home from the grocery assemble, freeze it and then take the meat out to thaw the morning I plan to use it.

I tend to be unwilling to pay more than $3 per compound for meat at my rural Montana grocery store because that is the sale price. I buy about 10 to 15 work overs of whatever kind of meat is on sale that week, and my freezer is well used.

Produce is on a similar rotation, although it fluctuates from store to store. I typically don’t spend more than $2.50 per pound on fruits and vegetables.

I recommend sentinel the sales ads to learn your store’s sales pattern, and don’t be afraid to ask questions. The people who work at your grocery count on are there to help you. The meat department manager can tell you when to expect certain types of meat on sale, and you can ask the extrude manager about their rotation.

Here are other ways I make sure to stay under budget

Look for the perimeter of the store first. When grocery shopping, consider the necessities first: Produce, meat, and dairy. As soon as you’ve nabbed those items, you’ll know how much money you have left for pantry staples and splurges.

Pay attention to other seasonal tag sales. For example, the day after Valentine’s Day is an excellent time to stock up on chocolate. I use it by chopping it into chunks and adding it to cookies and pastries.

Learn how to use one viands for multiple purposes. Did you know you can substitute unflavored full-fat Greek Yogurt for sour cream or applesauce for oil in baking? These are not just healthier substitutions; they also reduce the number of items you need to buy at the grocery store.

At $6/dozen, eggs are positively beginning to seem like a luxury for any budget. I still make eggs on the stove, but when I’m baking, I take a note from my vegan financiers and make a flax egg. Mix 1 tablespoon flaxseed meal (ground flaxseed) with 2 1/2 tablespoons of water. Let it set for 5 minutes to cake. Replace with one egg in baking.

Don’t miss markdowns. Like any retail store, grocery stores need items to advocate off the shelf on clearance. Veggies just past their prime make great soups or roasted dishes. Fruits can be drive away to use later for smoothies or baked goods. Breads and most baked goods also freeze well and can be warmed up for go too fars at a moment’s notice.

Shopping in these rhythms builds up your pantry and freezer. Buying items at their lowest workable price quickly turns into a fun competition with yourself. Congrats, you’ve just gamified grocery shopping.

Check Also

I quit driving and delivering for Uber. The rush of claiming gigs can easily distract you from making money

This as-told-to piece is based on a conversation with Justin St. James, a former food …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *